Cumhuriyetimizin 92. Yıl dönümü kutlamaları İlçemiz 28 Ekim günü saat 13.00 da Hükümet konağı önündeki Atatürk anıtı önünde çelenk sunulması,saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunması ile başladı.Tören İlçe Kaymakamı Savaş KONAK,Garnizon Komutanı Ufuk EKİNCİ,Cumhuriyet Başsavcısı Adem BABACAN,kurum daire amirleri,askeri erkan ,okul müdürleri ve öğretmenleri ile vatandaşlar katıldı.

Cumhuriyet Bayramı etkinlikleri 29 Ekim Perşembe günü saat 09.30'da Kaymakamlık Makamında İlçe Kaymakamı Savaş KONAK ve Garnizon Komutanı Ufuk EKİNCİ' nin tebrikleri kabulu ile devam etti.Saat 10.00 itibari ile Mehmet Akif Ersoy İlköğretim Okulu tören alanında etkinliklere geçildi.

Daha sonra günün anlam ve önemine ilişkin bir konuşma yapan İlçe Kaymakamı Savaş KONAK, bugün Cumhuriyetin ilanının 92. yılını sizlerle birlikte kutlarken;sizleri en kalbi muhabbet duygularımla selamlıyorum.

Tarihten öğrendiğimiz üzere,birinci dünya savaşı sonunda altı yüzyıllık bir cihan imparatorluğunun her bölgesi yabancı ülkeler tarafından işgal edilmiştir.Bu işgalin millet olarak kabul edilemeyeceği;tarihsel olarak bağımsızlığını karakter olarak algılamış milletimiz,Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde, ya istiklal ya ölüm parolasıyla 19 Mayıs 1919 da başlattığı istiklal mücadelesini;29 Ekim 1923'de Cumhuriyetin ilanı ile yüzyıllarca var olduğu dünya tarihinde yüzyıllarca daha var olacağını cihana göstermiştir.

Türkiye Cumhuriyeti en önemli maddi kazanımı,yüzyıllık demokrasi kültürümüzün sonucu olarak anayasamızın 2.maddesinde anlam bulan demokratik,laik,sosyal bir hukuk devleti olmasıdır.

Türkiye Cumhuriyetinin manevi kazanımlarının başında,anlamsız bir kalabalık olmaın ötesinde millet bilincine sahip bir topluluk,milletin sahibi olduğu vatan toprağı,vatan toprağı üzerinde kurulmuş Türkiye Cumhuriyeti Devleti,devletin ve milletin bölünmez bütünlüğü ve bağımsızlığının sembolü Türk bayrağı gelmektedir.

Bu millet ananeleriyle yaşayan bir millettir.Anadolu insanı ona teslim edilen emaneti gözü gibi korur ve canından önce o emanete sahip çıkar.Bu vatan toprağının bağımsızlığını simgeleyen Türk bayrağı rengini,şehitlerimizin kanından aldığından dolayı bu milletin namusu ve onurudur.


Vatan,devlet ve bayrak gibi kutsal değerlerimizi sevgili öğrencilerimize anlatmak başta öğretmenlerimizin ve bugünün büyükleri bizlerin en önemli görevidir.

Bu duygu ve düşüncelerle herkesin Cumhuriyet Bayramını kutlarken;başta Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını;canlarını bu şanlı vatan uğruna feda eden şehitlerimizi,rahmetle;gazilerimizi minnet ve şükranla anarken,sizleri en derin saygılarımla selamlıyorum.FOTOĞRAF GALERİSİ


 

DUYURU